Home Zdrowie Uwaga! Salmonella w Lidlu. Jeżeli posiadasz TEN produkt natychmiast go wyrzuć!

Uwaga! Salmonella w Lidlu. Jeżeli posiadasz TEN produkt natychmiast go wyrzuć!

Uwaga! Salmonella w Lidlu. Jeżeli posiadasz TEN produkt natychmiast go wyrzuć!

Sieć sklepów Lidl zdecydowała się wycofać ze sprzedaży artykuły, w których mogą znajdować się pałeczki salmonelli. Klienci powinni zwracać do sklepu potencjalnie niebezpieczne produkty.

Lidl po zaleceniu od sanepidu zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży całej partii jednego z najpopularniejszych produktów. Odkryto w nim pałeczki salmonelli.

Artykuł ten zniknął już ze sklepowych półek. Sieć zwróciła się do klientów o zwracanie już zakupionego towaru. Jego spożycie może być bardzo niebezpieczne.

Dokładnie chodzi o opakowania tatara wołowego z datą ważności do 3 września 2018 roku. Nie powinniśmy zwlekać ze zwrotem produktu, a tym bardziej go spożywać.

– „W trosce o bezpieczeństwo konsumentów nasza reakcja była natychmiastowa i przedmiotowy produkt został wycofany ze sprzedaży. Artykuł ten można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez okazywania paragonu, a koszt jego zakupu zostanie zwrócony” – poinformowano w oficjalnym oświadczeniu.

Zamieszanie związane jest z kontrolą sanepidu w zakładzie produkującym rzeczonego tatara. W oświadczeniu Lidl podaje też numer partii zakażonego mięsa.

– „Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. podjął decyzję o wycofaniu z rynku produktu Tatar wołowy 200 g z terminem przydatności do spożycia do 03/09/2018 o numerze partii 03218218. W badaniach wykonanych przez SANEPID stwierdzono obecność pałeczek Salmonella, przez co producent nie może zagwarantować pełnego bezpieczeństwa wskazanej partii produktu. Ze względu na powyższe nie zaleca się dalszego spożywania produktu” – czytamy.

To nie pierwsza sytuacja, gdy z półek Lidla znika zakażone salmonellą mięso. W zeszłym roku identyczna sytuacja miała miejsce w Czechach. Wtedy wycofano mięso od polskiego producenta, firmy Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Co wywołuje salmonella? Bakterie te szczególnie lubią kurze mięso i jaja, a także rozmrożone lody i potrawy. Zatrucie tymi mikroorganizmami może skończyć się bardzo źle.

Salmonella wywołuje ciężkie zatrucia pokarmowe. Spożycie zakażonych produktów skutkuje biegunką, bólami brzucha, bólem głowy oraz wymiotami. Objawy pojawiają się w ciągu doby od zjedzenia nieświeżej żywności.

Leczenie choroby nie jest trudne. Zazwyczaj ogranicza się do nawadniania organizmu, który jest odwodniony przez wymioty i biegunkę, a także podawania węgla aktywnego. Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem i zacząć terapię antybiotykową. Zdarza się też, że zakażenia atakuje narządy wewnętrzne oraz stawy.

Comments

comments

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!